Mowa musi przetrwać– człowiek kontra sztuczna inteligencja. Tej rywalizacji nie możemy przegrać. CzatGPT sprawił, że chcąc nie chcąc, staliśmy się uczestnikami nowej rewolucji w dziedzinie komunikacji. CzatGPT, to zaawansowany system informatyczny, współpracujący z wieloma aplikacjami. Stworzony do odpowiadania na różne pytania ludzi. Udzielania różnych informacji, pomocy w rozwiązywaniu problemów technicznych i technologicznych, a nawet emocjonalnych. Zakres i obszar działania sztucznej inteligencji, w skrócie AI, stale się poszerza, obejmując już naukę, technologię, rozrywkę i życie codzienne. Młodzież, a dokładniej uczniowie i studenci już odkryli arsenał korzyści, wynikających ze współpracy ze sztuczną inteligencją. Na tej długiej liście są także dziennikarze, wydawcy, twórcy mediów. Sztuczna inteligencja wywróciła porządek rzeczy, wyręczając/wspierając ludzi w pracy, nauce, kreatywności. Przyszłość pod znakiem AI zapowiada się jednocześnie fascynująco i przerażająco. Wszystko zależy od tego ile oddamy jej przestrzeni do działania, jak skutecznie dostosujemy do jej możliwości prawo. Jedno z najważniejszych pytań w tym kontekście, dotyczy obaw i zagrożeń w osłabianiu ludzkich kompetencji, w starciu z modelem perfekcyjnie naśladującym ludzki mózg.
Siła głosu uczniowskiego, w relacjach z nauczycielami – to kolejny temat, który poruszyliśmy podczas rozmowy radiowej. W wielu placówkach oświatowych wciąż dominuje forma – gdy nauczyciel mówi – uczeń tylko słucha. Polemika, debata, wymiana argumentów, sztuka retoryki, w wielu szkołach są nieobecne. Moim zdaniem, bardzo dużym błędem, jest także ograniczanie uczniom możliwości wypowiedzi na środku klasy, przed całą grupą. To zabijanie w zarodku, budowania odwagi do występowania publicznego w przyszłości. Czyli wyzwania porównywalnego przez wiele osób, z obawą przed śmiercią.
Reformatorzy oświaty, wciąż przegrywają ze szkolną nudą. Dlatego uczniowie tak chętnie uciekają do świata kreowanego przez tiktokowców i twórców różnego rodzaju rolek wideo. Na szczęście, z pomocą temu środowisku, przychodzą wychowawcy tacy jak Wojciech Jakubiec. Twórca radia Belfer – przykład nauczyciela z pasją. Pasją, która może angażować uczniów do dobrego działania, z równie skuteczną mocą jak media społecznościowe, czy gry komputerowe. Wojciech Jakubiec jest muzykiem z wykształcenia i jednocześnie bardzo sprawnym menedżer młodzieżowego zespołu. Jest pasjonatem modeli latających, świetnie posługuje się narzędziami informatycznymi, bardzo sprawnie współpracuje z branżą IT, a obecnie wciela się także w rolę dziennikarza, dźwiękowca, realizatora, wydawcy, kierownika produkcji. Odpowiedni człowiek, na bardzo dynamicznie zmieniające się czasy. Nam wypada go tylko naśladować. Dlatego chętnie skorzystam z zaproszenia do kolejnej rozmowy na antenie radia Belfer. Co najważniejsze dla mnie, starego reportera, moje często krytyczne wypowiedzi, nie zostały ani wycięte, ani zagłuszone. Tak trzymać!
Link do całej rozmowy – wystarczy kliknąć: https://soundcloud.com/wojciech-jakubiec-314102546/audycja-14042023/s-KaTr3YJUnIQ?si=50fb0803047a4d85bb1b0a09c5a59f72&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing
